Catia V5

Catia V5 :

نقش دستور helix در نرم افزار Catia V5 تنها ایجاد هلیکس حول یک خط یا axis می باشد ، اما روشی برای ایجاد و تشکیل هلیکس اطراف یک spline , curve , polyline وجود دارد که در این آموزش به آن خواهیم پرداخت . این مسئله یا نکته اولین نکته از سری مجموعه آموزش Catia V5 است که در سایت دپانا آن را می آموزید .

catia V5

ابتدا در sketcher کتیا یک spline رسم کنید و پس از خروج از آن محیط مانند شکل بالایی با استفاده از دستور plane definition و از نوع normal to curve یک صفحه در انتهای یکی از نقاط منحنی ایجاد کنید .

در ادامه آموزش Catia V5 بر روی plane قبلی که درست کرده بودید ، یک line بوجود آورید .

آموزش catia v5

با کاربرد دستور swept surface definition و نوع with reference surface اسکچ دوم یعنی خط را به عنوان profile و اسکچ اول را guide curve انتخاب کرده و سایر تنظیمات مربوط به این پنجره را بر روی catia default قرار دهید و تغییر ندهید . surface بر روی default باشد .

catia default

اکنون دومین sweep را به وجود آورید ، به گونه ای که profile همان sketch.2 ، خط راهنما یا گاید کرو همان sketch.1 ولی surface این بار بر روی default نبوده و sweep قبلی به عنوان surface انتخاب میگردد . با فشردن دکمه law پنجره ای باز می شود که همانند شکل پارامترهای آن را اصلاح کنید ، مقدار end value را به اندازه دلخواه و نوع آن را روی liner قرار دهید ( در اینجا end value = 9999 deg است )

catia sweep

در ادامه مبحث آموزش catia v5 software قسمت اول ، دستور boundary definition را فعال کرده ، گزینه propagation type را از نوع point continuity گذاشته و sweep دوم را به عنوان surface edge انتخاب کنید .

catia v5 software

اکنون در انتهای این اموزش کتیا که helix مارپیچ بوجود آمد ، کافی است که در انتهای آن یک plane ایجاد و طرح دو بعدی دلخواه خود را روی آن کشیده و با دستور sweep آن را مانند شکل زیر بوجود آورید .

دستور sweep

این tutorial از مجموعه catia tutorial  به پایان رسید .

وب سایت اصلی ما ⇐ www.apanus.com ⇐ مجموعه کامل فیلم های آموزش کتیا

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *