کتیا یا سالید ورک

کتیا یا سالید ورک – مقایسه نرم افزار CATIA با SOLIDWORKS :

قبل از مقایسه نرم افزار کتیا یا سالید ورک بهتر است که مفهوم PLM یا Product Life cycle Management و مفاهیم CAD , CAE , CAM را بدانیم .

PLM فرآیندی است که کل چرخه تولید را مدیریت می کند ، از طراحی مفهومی تا فرآیند ساخت ، سرویس و واگذاری محصول به مصرف کننده را شامل می گردد . در شکل زیر تقریبا به تمامی موارد از data تا people نشان داده شده است . همچنین PLM به شکل های دیگری نیز در تصاویر زیر به نمایش در آمده است .

کتیا یا سالید ورک

مقایسه کتیا با سالید ورک از نظر CAD/CAM/CAEPLM

CAD به مفهوم  Computer Aided Designing می باشد که به ایجاد یا طراحی یک مدل ، تغییر مدل و بهینه سازی آن می پردازد . این طراحی می تواند دو بعدی یا سه بعدی باشد که در تصاویر زیر نمونه ای از آن قرار داده شده است .

طراحی دو بعدی با کتیا یا سالید ورک

https://en.wikipedia.org/wiki/Computer-aided_design

طراحی سه بعدی با کتیا یا سالید ورک

CAE به مفهوم Computer Aided Engineering می باشد که به ما کمک می کند تا محصول مدل شده را آنالیز کنیم . این آنالیز ها می تواند شامل تحلیل تنش ، ارتعاش ، جریان سیال ، حرارت و … باشد که در تصویر زیر به طور کامل به آن اشاره شده است .

computer aided engineering

CAM به مفهوم Computer Aided Manufacturing می باشد که شامل سیستم های کنترل و مدیریت فرآیند ساخت است . این قابلیت ها شامل تولید نمونه اولیه ، بهینه سازی مسیر ابزار ، برنامه نویسی CNC و … می باشد که در تصویر زیر به آن اشاره شده است .

computer aided manufacturing

پس از شناخت PLM و قبل از مقاسیه بین کتیا یا سالید ورک ، اکنون به بحث قیمت نرم افزار در ایران و جهان می پردازیم ، هر دو این نرم افزارها برای شرکت Dassault Systemes است ولی با هدف های متفاوتی به بازار عرضه می شوند ، کتیا به علت داشتن قابلیت های گسترده در هر سه زمینه CAD , CAM , CAE نرم افزار بسیار گران قیمتی در جهان محسوب می شود که تنها شرکت های بزرگ مانند بوئینگ ، ایرباس یا BMW و … توان خرید و استفاده کامل آن را دارند ، CATIA نرم افزار بسیار قدرتمندی در چرخه PLM است ، در حالی که برای رفع نیاز شرکت های کوچک ، نرم افزار سالید ورک Solidworks به علت قیمت کمتر به بازار عرضه شده است . از طرفی بسیاری عقیده دارند که سالید ورک نرم افزار User Friendly است ، بدین معنا که کاربر پسند بوده و در صورت وجود ایراد و اشکال در مدل های پیچیده ، آن را به صورت تقریبی در اختیار طراح قرار می دهد . از طرفی بسیاری از محیط های CAE برای سالید ورک به صورت پلاگین بوده و همانند کتیا جامع نیست و می بایستی به صورت جداگانه نصب گردد . در زیر لینک سایتی قرار داده شده است که مقایسه کلی بین نرم افزارها را انجام داده و همانطور که مشخص است ، سالید ورک از نظر CAM در برابر کتیا حرفی برای گفتن ندارد .

http://cadcamfunda.com/cadcam_softwares

همانطور که می دانیم نسخه کرک شده هر دو این نرم افزارها به صورت رایگان در ایران در اختیار مردم قرار دارد و بنابرین انتخاب کتیا یا سالید ورک از نظر قیمت در ایران مطرح نیست بلکه عامل اصلی انتخاب هر کدام از آنها در شرکت های ایرانی سلیقه ای می باشد و تا حدود زیادی نیازهای آنها را برآورده می کند .

مجموعه کامل فیلم های آموزش Catia مقدماتی، پیشرفته، ابرنقاط، تحلیل، قالب، ماشین کاری فیلم های آموزش کتیا

 

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *