کتیا یا سالید ورک

کتیا یا سالید ورک – مقایسه نرم افزار CATIA با SOLIDWORKS :

قبل از مقایسه نرم افزار کتیا یا سالید ورک بهتر است که مفهوم PLM یا Product Life cycle Management و مفاهیم CAD , CAE , CAM را بدانیم .

PLM فرآیندی است که کل چرخه تولید را مدیریت می کند ، از طراحی مفهومی تا فرآیند ساخت ، سرویس و واگذاری محصول به مصرف کننده را شامل می گردد . در شکل زیر تقریبا به تمامی موارد از data تا people نشان داده شده است . همچنین PLM به شکل های دیگری نیز در تصاویر زیر به نمایش در آمده است .

کتیا یا سالید ورک

مقایسه کتیا با سالید ورک از نظر CAD/CAM/CAEPLM

CAD به مفهوم  Computer Aided Designing می باشد که به ایجاد یا طراحی یک مدل ، تغییر مدل و بهینه سازی آن می پردازد . این طراحی می تواند دو بعدی یا سه بعدی باشد که در تصاویر زیر نمونه ای از آن قرار داده شده است .

طراحی دو بعدی با کتیا یا سالید ورک

https://en.wikipedia.org/wiki/Computer-aided_design

طراحی سه بعدی با کتیا یا سالید ورک

CAE به مفهوم Computer Aided Engineering می باشد که به ما کمک می کند تا محصول مدل شده را آنالیز کنیم . این آنالیز ها می تواند شامل تحلیل تنش ، ارتعاش ، جریان سیال ، حرارت و … باشد که در تصویر زیر به طور کامل به آن اشاره شده است .

computer aided engineering

CAM به مفهوم Computer Aided Manufacturing می باشد که شامل سیستم های کنترل و مدیریت فرآیند ساخت است . این قابلیت ها شامل تولید نمونه اولیه ، بهینه سازی مسیر ابزار ، برنامه نویسی CNC و … می باشد که در تصویر زیر به آن اشاره شده است .

computer aided manufacturing

پس از شناخت PLM و قبل از مقاسیه بین کتیا یا سالید ورک ، اکنون به بحث قیمت نرم افزار در ایران و جهان می پردازیم ، هر دو این نرم افزارها برای شرکت Dassault Systemes است ولی با هدف های متفاوتی به بازار عرضه می شوند ، کتیا به علت داشتن قابلیت های گسترده در هر سه زمینه CAD , CAM , CAE نرم افزار بسیار گران قیمتی در جهان محسوب می شود که تنها شرکت های بزرگ مانند بوئینگ ، ایرباس یا BMW و … توان خرید و استفاده کامل آن را دارند ، CATIA نرم افزار بسیار قدرتمندی در چرخه PLM است ، در حالی که برای رفع نیاز شرکت های کوچک ، نرم افزار سالید ورک Solidworks به علت قیمت کمتر به بازار عرضه شده است . از طرفی بسیاری عقیده دارند که سالید ورک نرم افزار User Friendly است ، بدین معنا که کاربر پسند بوده و در صورت وجود ایراد و اشکال در مدل های پیچیده ، آن را به صورت تقریبی در اختیار طراح قرار می دهد . از طرفی بسیاری از محیط های CAE برای سالید ورک به صورت پلاگین بوده و همانند کتیا جامع نیست و می بایستی به صورت جداگانه نصب گردد . در زیر لینک سایتی قرار داده شده است که مقایسه کلی بین نرم افزارها را انجام داده و همانطور که مشخص است ، سالید ورک از نظر CAM در برابر کتیا حرفی برای گفتن ندارد .

http://cadcamfunda.com/cadcam_softwares

همانطور که می دانیم نسخه کرک شده هر دو این نرم افزارها به صورت رایگان در ایران در اختیار مردم قرار دارد و بنابرین انتخاب کتیا یا سالید ورک از نظر قیمت در ایران مطرح نیست بلکه عامل اصلی انتخاب هر کدام از آنها در شرکت های ایرانی سلیقه ای می باشد و تا حدود زیادی نیازهای آنها را برآورده می کند .

وب سایت اصلی ما ⇐ www.apanus.com ⇐ مجموعه کامل فیلم های آموزش کتیا

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *