نرم افزار کتیا

خلاصه ای از تاریخچه و توانایی های نرم افزار کتیا Catia و نیز شرکت صاحب این نرم افزار Dassault Systemes

تاریخچه نرم افزار Catia در سه دوره زمانی به ترتیب زیر تقسیم بندی می شود :

۱ . پایه شرکت : از سال ۱۹۶۷ تا سال ۱۹۸۱

۲ . راه اندازی : از ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۵

۳ . تکامل : از سال ۱۹۹۵ تا کنون

 

۱ – پایه شرکت : از ۱۹۶۷ تا ۱۹۸۱

در دهه ۱۹۶۰ میلادی نیازهایی در صنعت هوانوردی حس می شد که مهمترین آنها عبارت بودند از : محاسبات تئوری مباحث آیرودینامیک ، محاسبات تئوری تحلیل تنش و کنترل عددی عملیات ماشین کاری قطعات ، از این رو شرکت فرانسوی هوانوردی Dassault  در سال ۱۹۶۷ شروع به توسعه نرم افزارهایی جهت طراحی بدنه هواپیما کرد.در دهه ۱۹۷۰ میلادی شرکت هوانوردی Dassault یک تیم CAD/CAM با هدف توسعه نرم افزارهای هندسی ، طراحی بدنه بیرونی هواپیما و تحویل اطلاعات شکل خارجی آن به سازندگان ایجاد کرد. در سال ۱۹۷۲ نخستین هواپیماهایی که سطح خارجی آنها ۱۰۰% دیجیتال طراحی شده بود به بازار عرضه شد.

 

شرکت Dassault Systemes

در سیر تاریخچه و توانایی های نرم افزار کتیا ، سال ۱۹۷۷ سال شروع توسعه نرم افزار Catia با نام نخستین Cati بود ، این نرم افزار به منظور طراحی بهتر ۳D و کاهش زمان سیکل طراحی و ساخت و در شرکت هوانوردی Dassault ساخته شد.

 

نخستین ورژن نرم افزار Catia

شرکت Dassault در سال ۱۹۸۱ تصمیم به ایجاد یک کسب و کار جدید با نام Catia گرفت و Dassault Systemes را با هدف توسعه نرم افزار کتیا به تمامی صنایع ایجاد کرد . تصویر زیر نخستین نسخه کتیا را نشان می دهد.

 

نخستین نسخه نرم افزار کتیا

نخستین مشتریان نرم افزار Catia :

شرکت هوانوردی Dassault فرانسه

شرکت هواپیمایی Grumman آمریکا

شرکت اتومبیل سازی Daimler-Benz و BMW آلمان

شرکت هوندا ژاپن

در سال ۱۹۹۱ از نرم افزار کتیا در ۲۵۰۰ شرکت (۴۰ درصد اتومبیل سازی ، ۳۰ درصد صنایع هوایی و ۳۰ درصد بقیه صنایع) استفاده می شد.

و در سال ۱۹۹۸ نسخه Catia V5 وارد بازار شد و روز به روز تاکنون توسعه داده شده و در شرکت های بزرگی چون Boeing , Airbus , BMW , Porsche , McLaren , Honda , Chrysler , Audi , Volkswagen  و بسیاری دیگر از شرکت های بزرگ و در تمامی صنایع مانند کشتی سازی ، تجهیزات صنعتی ، تکنولوژی های برتر ، معماری ، انرژی  و … مورد استفاده قرار می گیرد.

نرم افزارهای جانبی کتیا

Dymola : نرم افزاری جهت مدل سازی و شبیه سازی سیستم های پیچیده که توام با یکدیگر کار می کنند مانند ماشین آلات کارخانجات ، روبوت ها ، خودرو و هواپیما و ..

ICEM Surf : نرم افزاری مکمل جهت مدل سازی و آنالیز سطوح پیشرفته که در تصویر زیر نمونه ای از آن را مشاهده می کنید. جعبه ابزارهای کامل آن در محیط ICEM Shape Design نسخه Catia V5R21 موجود است.

 

نرم افزار کتیا

 

Catia Composer : نرم افزاری جهت ایجاد کاتالوگ های سه بعدی از قطعات مدل شده ، ایجاد انیمیشن های تکنیکال و بهینه سازی که در زیر فیلم مختصری از آن نمایش داده شده است.

 

www.catiacomposer.com

از دیگر نرم افزارهای مکمل کتیا در سیر تکمیل نرم افزار کتیا می توان به SFE Portfolio , Electre , Catelectre اشاره کرد که برای کسب اطلاعات بیشتر به www.3ds.com مراجعه نمایید.

توانایی ها و نمونه کارهای بزرگ

وب سایت اصلی ما  ⇐ www.apanus.com ⇐ فیلم های آموزشی کتیا

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *