دانلود CATIA

دانلود CATIA

قطعه ای که در زیر مشاهده می کنید اولین آموزش از مجموعه آموزش دانلود CATIA می باشد که به صورت گام به گام تمرین طراحی knob یا دستگیره با شکل پیچیده در زیر آورده شده است. در نگاه اول مدل سازی چنین قطعه ای پیچیده بنظر می رسد ولی با چند گام ساده می توان آن را مدلینگ کرد.

دانلود catia

ابعاد و سه نمای این قطعه را مشاهده می کنید که بر حسب اینچ و میلی متر داده شده است . قبل از شروع طراحی این سوال پیش می آید که چطور با چند ابعاد ساده می توان این قطعه را ترسیم کرد ، بسیاری از اشکال پیچیده این چنینی با الگو pattern یک شکل ساده بوجود می آیند .

ابعاد و سه نمای قطعه

ابتدا در محیط part نرم افزار CATIA و با انتخاب صفحه YZ وارد محیط sketcher می شویم. سپس با استفاده از دستورات circle ، profile و قیود اندازه گذاری کتیا اسکچی همانند تصویر زیر ترسیم می کنیم. دقت شود که بین axis و محور عمودی V زاویه ۲۰ درجه و نیز بین خطوط قید های perpendicular و parallel وجود دارد و نیز اندازه شعاع دایره خط چین ۱۵ mm است.

3

دستور shaft در محیط پارت CATIA را فعال کرده و پروفایل را حول محور خودش sketch axis به اندازه ۳۶۰ درجه دوران می دهیم.

دستور shaft در محیط پارت catia

در ادامه ی تمرین دانلود CATIA نسخه V5 R21 مطابق تصویر زیر دستور circular pattern را فعال کرده و نوع parameters را بر روی complete crown قرار داده و تعداد نمونه ها instances را ۶ و نیز محور Z را به عنوان reference element انتخاب می کنیم. همانطور که ملاحظه می شود با گرفتن preview تعداد ۶ عدد از این استوانه ها حول محور Z ایجاد می گردد.

دانلود catia نسخه v5 r21

با استفاده از دستور hole کتیا در همان محیط پارت یک سوراخ در مرکز قطعه ایجاد می کنیم ، برای اینکه مرکز سوراخ با مرکز قطعه یکسان شود از sketch positioning استفاده نمایید.

دستور hole کتیا

در انتها پس از رندر گیری در CATIA ، قطعه مورد نظر به شکل زیر در می آید .

رندر گیری در catia

مشاهده نمایید ⇐ مجموعه کامل فیلم های آموزش کتیا

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *